Kiedy powiedzieć rodzinie o adopcji?

Nie żyjemy sami. Wokół siebie mamy rodzinę, znajomych. Decyzja o przysposobieniu dziecka to najczęściej wynik wielu rozmów między małżonkami. Nadchodzi także czas, by poinformować najbliższych. Kiedy najlepiej powiedzieć rodzinie o tym, że chcemy adoptować dziecko?

Rodzina jest ważna!

Adopcja nie polega tylko na tym, że dziecko zyskuje kochających rodziców. Zyskuje także dziadków, ciocie, wujków, kuzynów… Gdy kobieta jest w ciąży wszyscy jej gratulują, cieszą się, a maluch naturalnie pojawia się w rodzinie.

W przypadku adopcji sprawa wygląda nieco inaczej. Szczególnie, jeśli w Waszym domu pojawi się 2-,3-latek lub starsze dziecko. 🙂

Rodzina, szczególnie ta najbliższa, musi akceptować Waszą decyzję. Jeśli przejdziecie całą procedurę, w domu w końcu pojawi się nowy członek rodziny, ale nie będzie akceptowany np. przez dziadków, może skończyć się to tragicznie.

Pamiętajcie, że adoptowane dziecko, niezależnie od wieku, ma za sobą wiele negatywnych przeżyć. Ono zostało odrzucone, nie miało stabilizacji, nie możecie pozwolić, by było na to narażone kolejny raz.

W Ośrodku Adopcyjnym opowiadano nam historię małżonków, którzy mieszkali z rodzicami jednego z nich, i zgłosili chęć przystąpienia do procedury adopcyjnej. W trakcie szkoleń okazało się, że rodzice absolutnie nie są w stanie zaakceptować ich decyzji, a w przyszłości także dziecka.

Z potencjalnymi dziadkami, pracownicy Ośrodka prowadzili wiele rozmów, bez skutku. Kandydatom zaproponowano nawet rozwiązanie w postaci wyprowadzania się od rodziców. Niestety nie spotkało się to z przychylnością małżonków. W związku z tym musieli oni pożegnać się z Ośrodkiem.

Charakter i relacje

Kiedy powiedzieć najbliższym o decyzji o przysposobieniu? Tak naprawdę wszystko zależy od Waszego charakteru i relacji z najbliższymi. Możecie mniej więcej spodziewać się jak zareagują – choć i to potrafi zaskoczyć. Jednak przede wszystkim powinniście słuchać siebie i czuć się dobrze w momencie, gdy tę wiadomość przekazujecie.

Przed umówieniem wizyty w Ośrodku

Jeśli nie mieszkanie sami, moim zdaniem warto powiedzieć o podjęciu decyzji o adopcji dziecka jeszcze przed kontaktem z Ośrodkiem.

Pozwoli to wyczuć nastawienie osób, które żyją z Wami w jednym domu. Może oni także będą mieli pytania, które warto zadać na pierwszym spotkaniu, wątpliwości które pomoże rozwiać pedagog lub psycholog.

Szczególnie starsi ludzie, choć nie tylko, mogą kierować się wieloma stereotypami i rozmowa ta może nie być łatwa. Jednak, gdy poznacie ich stanowisko, porozmawiacie o tym z pracownikami OA, będziecie mogli odnieść się do zarzutów.

Tak jak wspominałam na początku – osoby pracujące w OA mogą pomóc w przypadku, gdy bliscy nie są do końca przekonani o słuszności Waszej decyzji.

W trakcie szkoleń

Zostaliście zakwalifikowani do szkoleń grupowych? Super! Z pewnością przeszliście już wiele, a droga do kwalifikacji zbliża się wielkimi krokami.

Spotkania grupowe w Ośrodku to ogrom emocji, zadań i nowych znajomości, którymi być może będziecie chcieli dzielić się z najbliższymi.

To także czas, w którym zdobywacie dużo cennych informacji. Możecie użyć ich podczas rozmowy o adopcji z rodziną. Możliwe, że łatwiej będzie Wam rozwiać lub wyjaśnić pojawiające się niepewności. Będziecie mogli opowiedzieć również w jaki sposób jesteście przygotowywani. Także, zaproponować książki lub filmy, z którymi warto się zapoznać.

Zaletą tego rozwiązania jest również to, że najbliżsi będą mogli oswoić się z myślą, że za jakiś czas rodzina się powiększy.

Oczekiwanie na telefon z Ośrodka

Opcja dla osób, które lubią pewność. 🙂 Czyli ostateczna decyzja o kwalifikacji zapadła, możecie nieść w świat informację, że czekacie na dziecko. Oczywiście nie wiadomo jak długo.

Myślę, że może to być szok dla najbliższych i postawienie ich trochę przed faktem dokonanym. Jednak z drugiej strony, jeśli wiecie, że po tej wiadomości nie stanie się nic strasznego, a w razie czego i tak sobie poradzicie, to nie jest to żaden problem.

To czas, gdy o adopcji dziecka, przynajmniej teoretycznie (na praktykę przyjdzie czas :)), wiecie już bardzo dużo. Najbliżsi nadal mają dużo czasu, by oswoić się z myślą o dziecku w rodzinie.

Może nie mówić w ogóle

Dzieci nie biorą się znikąd. Raczej ciężko jest mi wyobrazić sobie sytuację, w której przyjeżdżacie do rodziców lub zapraszacie znajomych, a przy Waszym boku jest dziecko, o którym nikt wcześniej nie wiedział.

Zupełnie abstrakcyjna jest również opcja, gdy mieszkanie z rodzicami, a oni o Waszej decyzji dowiadują się np. podczas wizyty domowej. Moim zdaniem jest tu również poruszana kwestia szacunku do wspólnego miejsca.

Podsumowanie

To Wy będziecie czuć, jaki moment jest najlepszy, by powiedzieć rodzinie o podjęciu decyzji o adopcji dziecka. Pamiętajcie jednak żeby nie zaniedbać tej informacji, zrobić to w odpowiednich warunkach. Chyba imieniny u cioci nie będa najlepszą opcją.

Pozwólcie Waszemu rozmówcy mieć wątpliwości, pytania, czas na oswojenie się z Waszą decyzją.

My powiedzieliśmy rodzinie, że chcemy przysposobić dziecko po pierwszej wizycie w Ośrodku Adopcyjnym. Jaki czas Wy wybraliście?

Dodaj komentarz